Jerzy Witaszek honorowym obywatelem Puław
6 maja 2026 r. podczas otwarcia meczu KS LOTTO Puławy z KGHM MKS Zagłębie Lubin odbyła się uroczystość wręczenia Jerzemu Witaszkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy.
Dekoracji dokonał Przewodniczący Rady Miasta Puławy Mariusz Wicik wraz z wiceprzewodniczącą Anną Szczepańską-Świszcz i radną Lilianną Jaworską.
Jerzy Witaszek to człowiek-instytucja w świecie puławskiego sportu. Trener, założyciel i wieloletni prezes klubu puławskich superligowych szczypiornistów, z wielkimi zasługami dla piłki ręcznej w naszym mieście. Serdecznie gratulujemy tego wyjątkowego wyróżnienia i dziękujemy za Pańskie dokonania!
Jerzy Maciej Witaszek
- Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1978 roku, Jerzy Witaszek rozpoczął pracę w Puławach jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, późnej przekształconej w ZSO nr 2, gdzie m.in. był współzałożycielem klas sportowych piłki ręcznej.
- Jako trener pracował w Klubie Sportowym „Wisła" Puławy, zdobywając z grupami młodzieżowymi szereg medali w Mistrzostwach Polski:
1982 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Zielonej Górze
1984 rok VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Elblągu
1985 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Nowej Soli
1986 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
1988 rok brązowy medal w Mistrzostwach Polski Młodzików we Wrocławiu
1989 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów SZS w Elblągu
1990 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów SZS w Warszawie
1990 rok brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Koszalinie
1991 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
1992 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy
2000 rok-VIII w Mistrzostwach Polski Juniorów w Zabrzu
2002 rok - IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
2003 rok - VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Białej Podlaskiej. - Od 1987 roku, przez trzy lata, był selekcjonerem Kadry Narodowej Polski Juniorów.
Osiągnął też znaczące wyniki w kategorii seniorów. Jako trener pierwszego zespołu „Wisły" Puławy wywalczył ze swoimi wychowankami awans do:
II ligi (obecnie I liga centralna) w 1990 roku
I ligi (obecnie superliga) w 1994 roku. - W KS „Wisła" Puławy sprawował również funkcję kierownika sekcji piłki ręcznej i członka Zarządu Klubu.
- W 1998 roku założył Uczniowski Klub Sportowy „Piątka-Wisła" w Puławach, którego był prezesem.
- W 2003 roku założył Klub Sportowy „Wisła-Azoty-Puławy" w formie stowarzyszenia, funkcjonujący do dziś pod nazwą Klub Sportowy „Azoty-Puławy",
- W 2016 roku założył Klub Sportowy Piłki Ręcznej „Azoty-Puławy" Spółka Akcyjna, w związku z utworzeniem ligi zawodowej „Superliga Piłki Ręcznej", w której uczestnikami mogły być kluby funkcjonujące w formie spółek akcyjnych.
- Od początku istnienia ww. klubów był ich prezesem. Jako sternik „Azotów-Puławy" świętował z klubem sześciokrotne wywalczenie brązowych medali Superligi (2015, 2016, 2017, 2018, 2021, 2022), srebrnego medalu Pucharu Polski (2018) oraz udział w rozgrywkach o europejskie puchary (2010-2019).
- Od 2017 do 2022 roku był prezesem Lubelskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej, a w 2022 roku otrzymał godność i tytułu Prezesa Honorowego Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej.
- Ponadto w 2019 roku został Członkiem Wojewódzkiej Rady Sportu III kadencji.
- W latach Rekreacji w Puławach. 2006-2007 był Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach.
- W 2018 roku rozpoczęto, a w 2021 roku zakończono, budowę nowej widowiskowo-sportowej hali, której powstania był inicjatorem.