Jerzy Witaszek honorowym obywatelem Puław

Foto: UM Puławy,

6 maja 2026 r. podczas otwarcia meczu KS LOTTO Puławy z KGHM MKS Zagłębie Lubin odbyła się uroczystość wręczenia Jerzemu Witaszkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy.

Dekoracji dokonał Przewodniczący Rady Miasta Puławy Mariusz Wicik wraz z wiceprzewodniczącą Anną Szczepańską-Świszcz i radną Lilianną Jaworską.

Jerzy Witaszek to człowiek-instytucja w świecie puławskiego sportu. Trener, założyciel i wieloletni prezes klubu puławskich superligowych szczypiornistów, z wielkimi zasługami dla piłki ręcznej w naszym mieście. Serdecznie gratulujemy tego wyjątkowego wyróżnienia i dziękujemy za Pańskie dokonania!

Jerzy Maciej Witaszek

  • Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1978 roku, Jerzy Witaszek rozpoczął pracę w Puławach jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, późnej przekształconej w ZSO nr 2, gdzie m.in. był współzałożycielem klas sportowych piłki ręcznej.
  • Jako trener pracował w Klubie Sportowym „Wisła" Puławy, zdobywając z grupami młodzieżowymi szereg medali w Mistrzostwach Polski:
    1982 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Zielonej Górze
    1984 rok VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Elblągu
    1985 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Nowej Soli
    1986 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
    1988 rok brązowy medal w Mistrzostwach Polski Młodzików we Wrocławiu
    1989 rok srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów SZS w Elblągu
    1990 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów SZS w Warszawie
    1990 rok brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Koszalinie
    1991 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
    1992 rok złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy
    2000 rok-VIII w Mistrzostwach Polski Juniorów w Zabrzu
    2002 rok - IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Puławach
    2003 rok - VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Białej Podlaskiej.
  • Od 1987 roku, przez trzy lata, był selekcjonerem Kadry Narodowej Polski Juniorów.
    Osiągnął też znaczące wyniki w kategorii seniorów. Jako trener pierwszego zespołu „Wisły" Puławy wywalczył ze swoimi wychowankami awans do:
    II ligi (obecnie I liga centralna) w 1990 roku
    I ligi (obecnie superliga) w 1994 roku.
  • W KS „Wisła" Puławy sprawował również funkcję kierownika sekcji piłki ręcznej i członka Zarządu Klubu.
  • W 1998 roku założył Uczniowski Klub Sportowy „Piątka-Wisła" w Puławach, którego był prezesem.
  • W 2003 roku założył Klub Sportowy „Wisła-Azoty-Puławy" w formie stowarzyszenia, funkcjonujący do dziś pod nazwą Klub Sportowy „Azoty-Puławy",
  • W 2016 roku założył Klub Sportowy Piłki Ręcznej „Azoty-Puławy" Spółka Akcyjna, w związku z utworzeniem ligi zawodowej „Superliga Piłki Ręcznej", w której uczestnikami mogły być kluby funkcjonujące w formie spółek akcyjnych.
  • Od początku istnienia ww. klubów był ich prezesem. Jako sternik „Azotów-Puławy" świętował z klubem sześciokrotne wywalczenie brązowych medali Superligi (2015, 2016, 2017, 2018, 2021, 2022), srebrnego medalu Pucharu Polski (2018) oraz udział w rozgrywkach o europejskie puchary (2010-2019).
  • Od 2017 do 2022 roku był prezesem Lubelskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej, a w 2022 roku otrzymał godność i tytułu Prezesa Honorowego Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej.
  • Ponadto w 2019 roku został Członkiem Wojewódzkiej Rady Sportu III kadencji.
  • W latach Rekreacji w Puławach. 2006-2007 był Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach.
  • W 2018 roku rozpoczęto, a w 2021 roku zakończono, budowę nowej widowiskowo-sportowej hali, której powstania był inicjatorem.

Dodaj galerie obrazów